Çıyan İlaçlaması

Çıyan ilaçlama yapılırken ilaçlama yapılacak yer ve çıyanların kaçma ihtimallerinin olduğu yerler öncelikli olarak belirlenmelidir. Çünkü çıyanlar, çok hızlı hareket eden ve uzun bir vücuda sahip böcek türüdür. Bu yüzden yaşam alanlarına ilaçlı müdahale yapıldığı zaman hızlı bir şekilde kaçabilmektedirler. Yer değiştirmeleri durumunda nereye kaçacaklarının tespitinin önceden yapılması gerekir ki orası da önce ilaçlanabilsin. Böyle bir yöntem uygulanmazsa şayet ilaçlama çoğu zaman başarısız olmaktadır. Bunu kendinizin yapması söz konusu değildir. Bu türden bir Çıyan ilaçlamasının planını elbette profesyonel böcek ilaçlama hizmeti veren firmalar yapabilir. Çıyanların en ilginç özelliği Antartika dışında hemen hemen her bölgede yaşayabilmektedirler. Dış ortamlarda yaşıyorlarsa nemli yerleri severler. İç mekanlarda ise duvar çatlaklarının içinde, kapı ve pencere pervazlarında, bodrum, çatı gibi boş alanlarda yuvalanabilirler. Tesbih böceklerinin de akrabası olan ve boyları 1 ila 30 cm ile değişen çıyanlar diğer zararlı türleri yiyerek beslenirler. Tropik iklimlerde çıyanların boyları 30 santimetreyi bulan korkutucu boyutlara çıkabilmektedir.

Çıyan Sokması

Çıyan sokması durumunda hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Vücudunuzun herhangi bir yerine kendi başınıza bir çıyan ilaçlaması gerçekleştirmeyiniz. Çoğunlukla geceleri aktif olan Çıyanların sizi sokması durumunda oluşacak belirtiler;

  • deride yanma,
  • şiddetli acı,
  • kaşıntı, döküntü
  • çeşitli kızarıklıklar,
  • kabarmalar, şişme,
  • bulantı ve kusma
  • iştahsızlık ve baş ağrısı gibi fizyolojik şikayetlerin görülmesi olası bir durumdur.

Özellikle arılarda olduğu gibi şah damarınızı ve gözlerinizi sakınmalısınız. Isırılan yere ise klasik olarak buzlu kompress uygulanması ağrıyı bir nebze olsun hafifletir.

 Çıyan İlaçlama Fiyatları

ciyan-ilaclamasi
ciyan-ilaclamasi

Çıyan İlaçlama Fiyatları firmaların kalitesine göre değişmektedir. Konusunda uzman bir ekiple çalıştığınız takdirde hem yukarıda bahsedilen uygulamalar eşliğinde kaliteli bir hizmet almış hem de çıyanlardan tamamen kurtulmuş olursunuz. Çıyan İlaçlaması konusunda hizmet vermekte olan çok sayıda firma bulunmaktadır. Ama hepsinin bu işi profesyonel bir biçimde yaptığı söylenemez. Ciddiyet ve dikkat gerektiren ilaçlama meselesi herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çıyan böcekleri en çok bina çevrelerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra çıyanlar çayırlıklarda, taş altlarında da çok sık görülmektedir bu sebeple bu bölgelerde dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir