Çıyan Nedir ?

Böcek türleri arasında oldukça tehlikeli ve zehirli olan bu haşere dünyada hemen her iklimde görülebilmektedir. Bu nedenle de onlarla mücadele etmek için pek çok yol ve yöntem denenmiş, çoğu da başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Peki çıyan nedir ve çıyanların özellikleri nelerdir?

Çıyanların Özellikleri

Eklem bacaklıların çok bacaklılar familyasından olan çıyanlar, segmentli yani boğumlanmalı bir vücut şekline sahiptirler ve vücutlarına göre oldukça iri ve keskin ayaklara sahiptirler. Ayaklarında bulunan zehir ile pek çok haşereyi felç edebilir, pek çok insanı da zehirleyebilmektedirler. Dış görünüş olarak çok farklı olan çıyanlar, tıpkı tespih böcekleri gibi karidesgillerden gelmektedirler. Oldukça kıvrak ve esneklerdir. Etçil ve otçul beslenen çıyanlar, aylarca aç kalabildikleri gibi bir saat içinde 10 tane fare de yiyebilirler. Genellikle taşların altında, binaların bodrum katlarında bulunan bu haşereden bir an önce kurtulmak gereklidir.

Çıyanlar Zararlı Mı?

En zararlı haşerelerden biri olan çıyanlar öncelikli olarak fare ve örümceklere, daha sonra ise insanlara zarar vermektedirler. Haşereleri felç ederek yiyen ve insanları zehirleyen çıyanlar, oldukça büyük tehlikelere de gebedir. Çıyan ısırıklarında asla tek başınıza müdahale etmemelisiniz. En yakın sağlık birime giderek tedavi olmalısınız.  Sizi ısıran haşerenin türünü hekime anlatmalısınız. Bu sayede az da olsa tedavi süreciniz hızlanmaktadır. Eğer imkanınız varsa haşereyi de yanınıza alarak doktora gitmeli, tedavi sürecini en kısa hale getirmelisiniz.

Haşerelerle mücadele sürecinde sizlere her zaman en kaliteli sonuçları sunan Fatih Böcek İlaçlama servisine ulaşmak için çağrı merkezlerimiz üzerinden müşteri temsilcilerimize her saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan ve 7/24 kullanımınıza açık olan ilaçlama talep formlarımıza da her zaman ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir