Farelerle Birlikte Sosyal Hayatın Zorluğu

Günümüzde özellikle de büyük şehirlerde pek çok insan iş ve aile hayatı sorumlulukları, trafik, stres vb. mental sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadır. Çağımızın hastalığı olan panik atak ve anksiyete krizlerini bunun gibi faktörler tetiklemekte. Yaşam alanlarımıza giren istemediğimiz canlılarda birçok bireye maddi ve manevi kayıplar yaşatmaktadır. Evlerimize sızan farelerin perde, halı, mobilya ve ahşap eşyaları kemirmesi; salya ve dışkısıyla ortalığı devamlı olarak pislemesi pek çok insanın yaşadığı zorluklardır.

Farelerin Zararları Nelerdir?

Bunun ötesinde bir kemirici olan fareler, açıkta gördüğü gıdaya saldırmaktan çekinmez. Ayrıca gelişmiş şekilde olan koku hassasiyetleri neticesinde buzdolaplarında veya kapalı kutularda saklı olan yiyeceklere ulaşmakta zorluk çekmezler. Farelerin verdiği zarar bunlarla da kalmaz yaşadıkları pis ortamlardan edindiği virüs ve bakterileri girdiği her ortama taşır. Özellikle veba, tifüs ve birçok salgın hastalığın öncüleridir. Yiyecek konusunda seçici olmadıkları için her türlü pis yiyeceği tüketebilirler.  Kemiricilerin en tehlikeli özelliklerinden biri ise kabloları devamlı olarak kemirmeleridir. Telefon, bilgisayar veya herhangi bir elektrikli aletin kablosunun kemirilmesi ortamda yangına sebebiyet verebilir.
Kemiriciler için 3-5 mm çapındaki genişlik içeri girmeleri için yeterlidir. Kapı, pencere ve garaj kenarlarındaki delikler onlar için kaçırılmaz fırsattır. Ayrıca bacalar ve lağım boruları gibi pis yerlerden de eve sızabilirler. Bu canlıların 55 farklı virüsün taşıyıcısı olduğu bulunmuştur.

Fareyle Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Fareler, evinize gelen misafirleri, işletmenize gelen müşterilerin veya özel kurum ve kuruluşlara gelen bireylerin karşılaşmak isteyeceği canlılar değildir.  Son derece korku ve tiksinti yaratabilir. Bunun yanı sıra bir işletme sahibiyseniz o mekanın prestij kaybına sebep olur. Evdeki misafirin karşılaşması ise kötü intiba bırakır. Kemiriciler aynı zamanda bunun gibi durumlarla sosyal hayatımızı da etkiler. Bunun gibi birçok sorunla baş etmek için uygulanabilecek en iyi yöntem ise fare ilaçlama hizmetleridir. Günümüzde her bölgede oldukça rağbet gören bu hizmette, özellikle İstanbul ilaçlama sektöründe çok ilerlemiştir. Firmaların yönlendirdiği uzman ekip tarafından gerçekleşen uygulama işlemi sonucunda herhangi bir fare şikayeti kalmamaktadır. Kanunlar gereğince belli periyotlar halinde uygulamanın devamlılığı çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir