Gümüşçün Böceği

Adını renginden alan gümüşçünün diğer bir adı da gümüş böceğidir. Gümüşçün böceği; nemli, rutubetli ve scıak yerleri sever. Organik olan, olmayan her şeyle beslenir. En çok kağıttan ve kağıt yapışkanlarını yemeyi tercih eder. Bu nedenle, duvar kağıtlarının arkasında, döşemelerin altlarında ve kitaplıklarda yaşar. Çok hızlı hareket eder ve kısa süre içinde çoğalır. Bu nedenle mücadelesi en zor haşere türlerinden biridir. Gümüş böceği ile mücadelede nelere dikkat edilmelidir? Gümüş böceği nasıl yok edilirGümüş böceğinin zararları nelerdir? gibi sorularınızı bu makaleyle cevaplandırdık.

Gümüşçün Böceği – Gümüş Böceği ile Mücadele

Proteinli besinleri tercih eden, haftalarca aç ve susuz yaşayabilen bu canlılar, ev ortamını çok sever ve uzaklaştırılması hayli zaman alır. Bu süre zarfında hızla çoğalarak daha geniş bir alana yayılacaklardır. Bu nedenle, ilkel yöntemlerle vakit kaybetmeden sorunu kökten çözmek adına bir ilaçlama firmasıyla anlaşmak, atılacak en doğru adım olacaktır. İşlemle eş zamanlı olarak, evinizde bazı iyileştirmeler yapabilir ve işlemin kalitesini artırabilirsiniz. Örneğin, evde gümüşçün böceğini besleyen etmenleri ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Açıkta yiyecek bırakmamak, kitapları temizleyip kapalı kutu ya da dolaplarda muhafaza etmek, mümkünse duvar kağıtlarını sökmek, temizlik periyotlarını sıklaştırmak bu konuda fayda sağlayacak işlemlerdir.

Gümüşçün Böceğine Karşı Doğal Yöntemler

Gümüşçün böceği ile mücadelede; ilaçlama işlemine ek olarak doğal yollardan da faydalanmak isteyenler için, gümüş böceğinin sevmediği kokular da işe yarayacaktır. Bu kokuları ve esansları gümüşçünün en çok görüldüğü yerlerde kullanarak haşerenin rahatsız olup evden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Gümüşçünün sevmediği kokular:

gumuscun-bocegi
gumuscun-bocegi
  • Narenciye,
  • Naftalin,
  • Karanfil,
  • Tarçın,
  • Lavanta yağı
  • Salatalık,
  • Biberiye,
  • Nane yağı,
  • Kekik.

NOT: Bu yöntemlerin %100 sonuca ulaştırmayacağını, ancak ilaçlama işlemiyle birlikte yürütüldüğünde fayda sağlayacağını unutmamalısınız. Gözünüzün görebildiği alanlardaki gümüş böceği ve diğer haşereler ölmüş ya da ortalıktan kaybolmuş olsa bile, evinizde yuva yaptıkları alanlarda gizlenerek geceleri aktif olmaktadırlar. Her geçen gün çoğalan ve evinize yayılan bu haşerelerden kurtulmak ve bu konu hakkında bilgi almak için 7/24 bize ulaşabilirsiniz. Alanında uzman ilaçlama ekibimiz ve 30 yıllık deneyimimizle sizleri gümüş böceği probleminden kurtarmak üzere hizmetinizdeyiz.