İlaçlama Sonrasında Ev Temizlenir mi?

Böcek ilaçlama işlemi sonrasında ev temizlenir mi sorusu en fazla merak edilen sorulardan biridir. Yapılan ilaçlı müdahale sonrasında uygulanan ilacın etkisinin daha kalıcı olması adına ıslak temizlik yapılması uygun görülmemektedir. Çünkü erişkin böcekler ilaçtan hemen etkilenirlerken, henüz yumurtadan yeni çıkan, ya da çıkmak üzere olan böceklerin ise ilaçtan etkilenmesi için en az 15 gün beklenilmesi gerekir. Bu süre içerisinde eğer ilacın uygulandığı alanlarda bir temizlik yapılırsa, maalesef yapılan ilaçlama sonuç vermeyecektir. Bu da 2. Bir ilaçlama mecburiyetini ortaya çıkarır.

İlaçlama Sonrasında Ev Temizlenir mi? Temizlik Nasıl Olur?

Gelelim sorumuzun detaylı yanıtına. İlaçlama sonrasında yapılan temizlik işleminde dikkat edilen husus ilaçlanan alan ve dış bölümlerdir. Böcekler daha çok dolap içlerine, kuytu karanlık köşelerde, makine ve koltukların arkalarında, mutfak ve lavabo giderlerinde, tuvaletlerde sıkça barınırlar. Bu nedenle de bu bölümlerde ilaçlama işlemi yoğun şekilde yapılır. Diyelim ki pire, tahtakurusu toz akarı gibi çok zor ölen canlılara yönelik bir ilaçlama yapıldıysa burada püskürtme ve buharlama teknikleri bir arada kullanılabilir. Bu nedenle daha yoğun bir ilaç kullanılacağı için, size verilen süre dolduğunda evinizde çok daha derinlemesine bir temizlik yapılması gerekirken, jel ilaçlama yapılan bir alanda temizlik yapılmasına gerek bile yoktur!

İlaçlama Sonrası Ev Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

İlaçlama esnasında ilacın temas etmediği kullanılmadığı tüm bölgelerde kuru ve ıslak temizlik yapılabilir. Ancak ıslak temizlik sınırlı tutulmalıdır. Tercihinizi açık görünen ve sık kullanılan alanlardan yana kullanırsanız daha iyi olur. Kapı ve cam girintileri, dolap içleri ve arkaları, kalorifer petekleri, yatak altları gibi yerlerde ıslak temizlik yapmayınız.

İlaçlama sonrasında özellikle de mutfakta bir temizlik yapılması elzemdir. Özellikle de en sık kullanılan alanlar olan tezgâh, ocak gibi bölümler ıslak temizlikle temizlenmelidir. Açıkta bırakılan materyaller yıkanmalı, besinler ise kullanılmadan atılmalıdır. Eğer ilaçlama esnasında kıyafetlerinize ve tekstil ürünlerine ilaç temas ettiyse, muhakkak bunların da yıkanması şarttır. Teninize temas eden tüm kıyafet ve eşyaların yıkandıktan sonra kullanılması şarttır. Temizlik yaparken muhakkak eldiven kullanılmalı ve işlem bittikten sonra temizlikte kullanılan tüm bez ve eldiven gibi eşyalar atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.